Türkiye, Suriye konusunda giderek yalnızlaşıyor


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Oktay Vural, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde, Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasaya karşılık Türkiye‘nin Fransa‘ya yönelik bazı yaptırımlar öngördüğünü anımsattı. Fransa‘nın yeni Cumhurbaşkanı François Hollande‘nin görev başlamasının ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın, bu yaptırımların gündemden düşürüleceğini söylediğini belirten Vural, “Fransa‘da bu konuda herhangi bir tutum farkı yoktur. Türkiye, sanki Fransa‘nın bu konudaki politikaları değişmiş gibi tepkisini sıfırlıyor” dedi. Hollande’nin henüz bu konuda tavrı bile belli olmamışken, yaptırımları geri almanın yanlış olduğunu ifade eden Vural, Türkiye‘nin, kişiye göre dış politika değiştirdiğini savundu.  Vural Basın toplantısını “Sarksyozi gitti,  Hollande geldi yaptırımları kaldırıyoruz” diye bir dış politika anlayışı olabilir mi?

Bunun böyle olmayacağını Fransa bize gösterdi. Hollande “Ermeni soykırımının cezalandırılması için yeni bir yasal girişimde bulunma niyetinden vazgeçmedik”  diyerek Fransa’nın bir devlet politikasının olduğunu gördük.  Ancak bizim bir devlet politikamız var mı?  Hangi konuda var ki?

Hükümet’in, Suriye konusundaki politikalarını da eleştiren Vural,

“Komşularla sıfır sorun” denilen noktada, “sıfır komşu” politikasına gelindiğini ileri sürdü. Vural, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar ne yapıldı- NATO, BM ve sırtımızı sıvazlayan batılı ülkeler nerede- Bu, Nasrettin Hoca‘nın, Timur’un fillerini şikayete gitmesine benziyor. Fili şikayet edelim diye arkasına düşen ahali Timur’un çadırına yaklaştıkça bir bir terkediyor, Hoca, Timur’un çadırının önüne geldiğinde bir bakıyor ki yalnız kendi kalmış.

Türkiye Suriye konusunda yalnızlaşmaktadır.  Rusya şu anda bu coğrafyada muhaliflerle diğerlerini bir araya getirerek bir inisiyatif oluşturmuş durumda. Hani Ortadoğu‘da Türkiye kural koyucu olacaktı- Sen, desteklediğin muhaliflere bile söz dinletemez hale geldin. Maalesef TürkiyeSuriye konusunda giderek yalnızlaştı. Türkiye, ‘komşularla sıfır sorun’ politikasında başarısız oldu. Dışişleri Bakanı da itiraf ediyor, ‘Başarısız olduk’ diyor. Bugün TürkiyeSuriye ve bu coğrafya üzerinde gücünü kullanamaz hale gelmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı da diyor ki ‘Annan Planı üzerinde çalışmak lazım. Son şans.’ Siz, ‘Son şans’ diyorsunuz ama daha 9 Nisan’da Dışişleri Bakanlığı’nın Sözcüsü, ‘Annan Planı kadük kaldı’ diyor. Kadük kalmış bir planı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, ‘Uygulanmalıdır’ diyor. Bugün gelinen noktada,Katar ve Suudi ArabistanTürkiye üzerinden muhalifleri silahlandırıyor. O zaman bu plan nasıl başarılı olacak-“

-“Türkiye‘nin pozisyonu sorgulanıyor”-

Suriye tarafından düşürülen Türk uçağına değinen Vural, Hükümet’in bu konuda, farklı bilgilerin kaynağı haline geldiğini, kafa karıştırıcı demeçler verildiğini öne sürdü. Türkiye‘nin tamamen haklı olduğu böyle bir konuda çelişkili bilgilerin içeride kafa karışıklığına yol açtığını, dışarıda ise Türkiye‘nin pozisyonunun sorgulandığını belirten Vural, “Haklı olduğumuz bir konuda bile sanki haksızmışız gibi bir ortam oluşturuluyor. Bunu kabul edemeyiz. Maalesef, Türkiye‘nin Suriye konusunda geliştirdiği bir inisiyatif yoktur. Rusya ve ABD eksenli kutuplaşma siyaseti etkin olmuştur. Yanlış politikalar nedeniyle Türkiye‘nin etkinliği ortadan kalkmıştır. Türkiye, oradaki iç savaşın tetikçiliğini yapan bir ülke konumuna düşürülmüştür” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu‘nun, Büşra Ersanlı için, “Terörist olduğuna inanmıyorum” dediğini anımsatan ancak Başbakan Erdoğan’ın 2011 yılında yaptığı bir açıklamada aksine bir yorum yaptığını belirten Vural, “Başbakan bunun terörist olduğunu iddia ediyor, Dışişleri Bakanı, ‘Terörist değil’ diyor. Hangisine inanacağız-” diye konuştu.