Türkiye’nin kırmızı çizgilerini kim belirliyor? Türkiye mi, ABD mi?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti dış güçlerin güdümünde Suriye’ye müdahaleye yönelik tezgaha getirilmek isteniyor” diyen Vural, Türkiye’nin Suriye’ye müdahaleye yönelik tezgaha getirilmek istendiğini öne sürerek, bölgede oynanan oyunların, İsrail’in güveliği için yapıldığını kaydetti. Vural; “Tarihte ilk defa Müslüman coğrafyasında iç savaş çıkartmak amacıyla silahlanmanın Türkiye üzerinden yapıldığı haberleri yayınlanıyor. Türkiye’nin bir taraftan Irak’taki çatışma ortamına göz yumması diğer taraftan iç savaşın kanlı silahlarının Türkiye’den yayıldığı ne kadar utanç verici. Bu ne pis bir tezgah? Bu nasıl muhafazakar bir hükümet? Her iki tarafa silah verip ‘vurun birbirinizi’ demek nasıl muhafazakarlık? diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton‘un, Şimon Peres‘le yaptığı toplantıda “Milli menfaatleri için Türklerin kırmızı çizgisi olabilir” dediğini hatırlatan Vural, “Bu taşeronluktan öte bir anlam taşıyor. Türkiye’nin kırmızı çizgilerini Clinton mu belirliyor? AKP ve Başbakan’ın milli dediği her şeyin ABD’nin stratejik emelleri için olduğu açıktır. Oynanan oyunlar, İsrail’in güveliği içindir. İsrail ve ABD’nin milli menfaatlerine hizmet ediliyor. İsrail, Suriye’de Kürt coğrafyası oluşması politikasının destekçisidir. Suriye kazanını kaynatıyorlar, Türkiye alttan ateşi veren ülke konumunda. Türkiye’ye ‘1 Mart tezkeresinde söz verdin Suriye konusunda adım atacaksın’ denerek tezgahın içine çekmeye çalışıyorlar. Esad rejiminin kan dökmesinin başlıca sorumlularından biri de Türkiye’dir. Kan dökme siyaseti bizim medeniyetimize uymuyor” şeklinde konuştu.