Üçüncü yargı paketi bölücü terör örgütü üyelerinin cezalarını hafifletmeyi amaçlıyor


TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in açıkladığı yargı reformunu değerlendirdi. Yargı tartışmalarındaki en önemli hususun tarafsız ve bağımsız yargı olduğunu ifade eden Vural, “Yargıyı hızlandırsanız ne olacak? Bağımsız ve tarafsız yargı yoksa hızlandırılmış yargı yoluyla adalet mi dağıtacaksınız. Hak ve hakikati mi belirleyeceksiniz. Bugün üzerinde en çok durulması gereken konu yürütmenin baskısı altında olan savcı ve yargıçların bağımsız tarafsız hareket etmesini sağlayacak ortamın oluşturulmasıdır ‘Yargıçlar ve hakimler, yer değiştirme, görevden alınma tehdidi altındadır” dedi.

 “Yargı reformunun cücüğü nedir” diye soran Vural, “Yargı reformunun cücüğü, terör örgütüne üye olanların cezasını affetmek, hafifletmektir” dedi. Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyenlerin cezası, TMK kapsamına giren suçlarda erteleme gibi düzenlemeleri hatırlatan Vural şunları söyledi:

“Kime müjde veriyorsun. Bu tamamiyle PKK terör örgütünün, Öcalan’ın BDP’nin istekleri doğrultusunda yapılmaktadır. Kirli pis pazarlıklar yürütülmeye devam ediyor. Terörle mücadelenin bu kadar yoğun uygulandığı ortamda terörle mücadeleyi zayıflatacak, terör örgütünü daha fazla insanın bu amaçlar doğrultusunda hizmet etmesini sağlayacak hukuk labirentleri oluşturulmakta.”

Bu düzenlemeleri talep eden BDP’nin açıklamalarını hatırlatan Vural, “Ortaya konulan girişim doğrudan doğruya terör suçları bakımından terör örgütüne bir manevra alanı bırakmaya yöneliktir” dedi. Vural, yargı sürecindeki bu değişikliklerin terör örgütünün faaliyetlerinin, destekçilerinin artmasını temin edecek girişimden öteye anlam taşımayacağını, bundan sonra affa kadar gelişebilecek bir süreç de yaşanabileceğini savundu.