Ülke yangın yerine dönmüş, iktidar hala post kavgasında


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Taksim Gezi Parkı olaylarını değerlendirirken, “Ülke yangın yerine dönmüş, iktidar ise hala post kavgasında. 2014 hesapları üzerinden şu yaşananları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istiyorlar” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Taksim Gezi Parkı olaylarının yayılması üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bazı hükümet üyelerinin “mesaj alınmıştır” yönünde açıklamalar yaptığına dikkati çekti.

“Bazı mesajları almışlar ama görünen o ki herkes kendi siyasi hesaplarıyla ilglii mesajları almış, özellikle AKP” diyen Vural, “Ülke yangın yerine dönmüş, iktidar ise hala post kavgasında. 2014 hesapları üzerinden şu yananları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istiyorlar. Mesajı aldık; ne mesajını aldınız? Son bir haftada yaşananlardan iktidarın aldığı mesaj maalesef bu. Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, ‘Tayyip Erdoğan’ı kimseye yedirmeyiz’ diyor. AKP içerisinde derin bir post kavgası olduğunu da itiraf ediyor” iddiasında bulundu.

Başbakan Erdoğan’ı kim veya kimlerin “neden yemek istediğini” soran Vural, şöyle devam etti:

“Bütün bunlar ortaya çıkmıştır ki Akdoğan’ın bu açıklaması, yaşanan post kavgası üzerinden değerlendirilmelidir. Başbakan’ın ‘yüzde 50 oyum var’ değerlendirmesine karşı Gül’ün ‘demokrasilerde her şey seçim değil’ değerlendirmesini de bu post kavgasıyla değerlendirmek lazım. Bu mesajlar, Gezi Parkı’nda aşırı şiddet kullananla, toplumsal tepkilerini dile getirenler değil, iktidar kavgasına girmiş olanlar arasında yaşanmaktadır. Bu mesajları Gezi Parkı eylemine katılanlara değil, Erdoğan ve AKP tabanına vermektedirler.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Necmettin Erbakan için “nazi tipi liderdi” ifadesini kullandığını iddia eden Vural, “O zaman eleştirdikleri Erbakan, şimdi bu Erdoğan değil mi? (Erbakan için) ‘toplum adına konuşuyor ve düşünüyor’ demişlerdi. Şimdi kim konuşuyor ve düşünüyor, partide bütün birimleri belirliyor. Belediye başkanlığını o yapıyor, söylediği çözüm oluyor… O zaman Fazilet Partisi’ne dönüşüm yapanlar şimdi Erdoğansız AKP ve AKP’siz Erdoğan resmi çiziyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül’ün konuyla ilgili açıklamalarına değinen Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Post kavgasının derin olduğu görüldü, hatta 11 yıllık AKP iktidarını eleştirecek boyuta geldi. AKP çatırdıyor. Asıl alınması gereken mesajı millet almıştır. AKP yorgundur, bitmiştir. Artık yeni dönem AKP’siz bir dönem olacaktır. Suni teneffüsler AKP’yi ayakta tutmaya yetmeyecektir. Bu zihniyet çökecektir, bitmiştir, hiçbir aklama paklama, yeni aktör çıkartma AKP zihniyetini diriltmeyecektir. Cumhurbaşkanı geçmiş tabloyu eleştirmektedir. AKP’nin her dediğini noter gibi onaylayacaksın, şimdi kalkıp diyeceksin ki demokrasi sadece seçim değildir. Peki Cumhurbaşkanlığı sadece onay makamı mıdır? İnsanlar incinmiş kırılmış, peki neredeydin bunca zaman. Milli kimliğimiz tartışmaya açılırken, insanların özel hayatı didik didik edilirken, partilere komplolar kurulurken neredeydin? Bu mesajı aldık diyenler neredeydi?”

Oktay Vural, akil insanların televizyonlara çıkarak, Erdoğan’ın üslubundan şikayetçi olduklarını anlatarak, “Yeniden AKP’yi pazarlamak isteyenlere şunu söylemek istiyorum: Başbakanı Erdoğan’ın bu ayrımcı, itici üslubunu şimdiye kadar niye görmediniz? Gidip ‘akgiller’ olarak AKP’nin paratoneri olarak mayınlı araziye girmeyi biliyorsunuz, şimdi televizyonlara çıkıp vırvır konuşuyorsunuz. Siz kim, barış kim; siz kim demokrasi kim. İnsanda biraz yüz olur” dedi.

AK Parti’nin yeni bir zarfla pazarlanmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Vural, “Bu zihniyet bitmiştir. Şimdi ‘mesajı aldık’ manşetlerde. Yeni sırça köşklerde oturmak, yeni eziyetler yapmak için… Yeni bir maskeli oyun. Bu maskeleri sökeceğiz, buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın “İsteseydik 1 milyon insan çıkartırdık” dediğini belirten Vural, “Sen yüzde 1’i bile çıkartamazsın, çünkü sana oy verenler bu ülkenin birbirine kırdırılmasını istemez. Sınırlar kevgire dönmüş, ‘bozkurtlar gitsin korusun’ der. AKP’ye oy verenler senin jandarman mı? Seni niye iktidar yaptı? Kardeşi kardeşe kırdır diye mi? Bunu söyleyenlerin Saddam Hüseyin’den, Esat’tan farkı yok. Bunlar kendilerini bu ülkede ali kıran baş kesen zannediyorlar. Bülent Arınç ‘özür diliyorum’ diyor; peki Kordon’da giderken saçından başından çekilenden özür dilemiyor mu?” diye konuştu.

AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın “Erdoğan’ı yedirmeyiz” sözünü hatırlatan Vural, “Zaten kendi kendini yiyecek Erdoğan. AKP’nin içinde isyan var. Ama özgürlükleri de yedirmeyeceğiz” dedi.

Türkiye’de olaylar devam ederken Başbakan Erdoğan’ın Fas’a gitmesini de eleştiren Vural, bu durumu, “Eşim dostum beni yastayım sanıyor, fastayım fasta hiç kimse bilmiyor…” şeklindeki bir şarkı sözünün özetlediğini iddia etti.

Vural, tivitterda olaylara ilişkin bazı fotoğrafları paylaşanlara polis baskınlarının düzenlendiği iddialarının hatırlatılması üzerine, “Başbakan twitter için ‘başbelası’ dedi ya. Bu ne hız. Demek ki biri bizi gözetliyor. Hepsi takip ediliyor. Özgürlük alanı diye bir şey kalmadı. ABD’ye gidildiği zaman bu konuda, özellikle bu dönem içerisinde bu kadar medyanın tekelleştiği ortamda, sanal medya ortamlarını kısıtlamak için anlaşma yapıldı mı yapılmadı mı? Sosyal medyanın sınırlandırılması için görüşme yapıldı mı yapılmadı mı?” şeklinde konuştu.

İzmir’de elinde sopa olan sivil polislerle ilgili bir soruyu da Vural, “Şimdi herkes şüpheyle bakıyor. Sivil, elinde sopası var. Kamu görevlilerinin aynı zamanda töhmet altında kalmasının zeminini hazırlıyorlar. Ben de soruyorum, acaba polisin içine sızdırılan birileri mi var, bir tezgah mı var” diye cevaplandırdı.