Uludere ziyareti soru önergesi


                                                    TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda Irak’tan kaçak mal getiren 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere ziyareti basına yansıdı. Bu ziyaretle ilgili olarak basına yansıyan görüntülerde operasyonda hayatını kaybedenlerin yakınlarının yakalarında bir kart olduğu ve bu kartlarda isimleriyle birlikte “şehit annesi” “şehit babası” ve “şehit yakını” şeklinde ifadelerin olduğu, söz konusu yaka kartlarını takmayanların ise mekana alınmadığı iddiaları yer aldı.
Medyaya yansıyan bu konuya ilişkin olarak; aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 inci İç Tüzüğün 96 ve 99 uncu maddeleri gereğince İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 08/03/2012

Oktay Vural
İzmir Milletvekili

1-Sözkonusu ziyarette medyaya yansıyan görüntülerde operasyonda hayatını kaybedenlerin yakınlarının üzerinde görülen “şehit annesi” “şehit babası” ve “şehit yakını” şeklinde yazılı yaka kartları kim tarafından verilmiştir?
2-Valiliğin bu kartların verilmesinde bir tasarrufu olmuş mudur?