Yargı Süreçleri siyasal amaçlar için kullanılıyor!


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğun tutuklanmasının, demokrasinin zafer günü gibi nitelendirilmesinin, siyasal rant elde etme anlayışının sonucu olduğunu söyledi.

Vural, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, hukuk dışı olarak siyasi sürece müdahalelerin kabul edilemeyeceğini, bu tür müdahalede bulunanların yargılamadan muaf tutulamayacağını, ancak AK Parti iktidarının, bu süreçten siyasi sonuç çıkarma gayreti içinde olduğunu ileri sürdü.

Dava süreçlerine AK Partinin hukuken müdahil olmasının, siyasal bir fayda gözetildiğini ortaya koyduğunu savunan Vural, soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin, siyasal iktidarın gündemi değiştirmeyi amaçladığı bir zamanlama içinde yapıldığını iddia etti.

Bu süreçlerin siyasallaştırılmasının amaçlarından birinin de demokrasiyi asker-sivil gerilimi üzerinde tanımlamak olduğunu ileri süren Vural, Amaç, böylece AKP iktidarının demokrasiyle bağdaşmayan anlayış ve uygulamalarının sorgulanmasının üstünü örtmektir dedi. Vural, şöyle devam etti:

Aslında bu siyasal anlamıyla, milletin iradesiyle gelmiş siyasi partilerde meşruiyet çizgisi dışında değerlendirilmesine yönelik bir girişimdir. Böylece bir yandan askerlerin müdahalesini sorgulamaya yönelik girişimler yapılırken, diğer yandan AKPnin demokrasiye sahip çıkıyormuş gibi gösterilmesi sağlanmıştır. Bunun için hiç kimse AKPnin antidemokratik uygulamalarını eleştirememektedir.

Bu sürecin siyasallaştığını ortaya koyan gerekçelerden biri de güç oyununda tekelleşme amacıdır. Amaç, AKP ile mücadelede toplumsal ve siyasal muhalefet anlayışını korku yoluyla sindirmektir. Bu süreçlerin doğurduğu netice budur.

-Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğun tutuklanması-

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğun tutuklanmasını değerlendiren Vural, bu tutuklamanın, daha önceki süreçlerin bir devamı olduğunu iddia etti. Vural, şunlmarı söyledi:

İlker Başbuğun tutuklanmasının, demokrasinin zafer günü gibi nitelendirilmesi, aslında demokrat-antidemokrat bir siyasal faaliyetinden siyasal rant elde etme anlayışının sonucudur. Böylelikle antidemokratik davranışları olan AKPnin sorgulanması imkanı bu şekilde ortadan kaldırılmıştır. Bu tutuklamanın siyasal anlamda ortaya çıkardığı sonuçlardan biri, TSKnın topyekun hedef alındığını ortaya koymuştur. İlk defa bir Genelkurmay Başkanının tutuklanmasından çıkarılacak sonuç, TSKnın en tepesinden en altına kadar topyekun suçlanmasına yönelik bir kanaatin oluşturulmasına imkan kılacak değerlendirmelere yol açmıştır.

İlker Başbuğ, terörle mücadelede gösterdiği başarılar dikkate alındığında, bu tutuklamanın terörle mücadele edenlere yönelik meşruiyet dışı kanaatlerin de oluşmasına zemin hazırlamıştır. Eski Genelkurmay Başkanının terör örgütü kurmak ve yönetmek iddiasıyla tutuklanması, aslında onların en hassas olduğu noktadan vurmak amacı güdülmüş ve böylece terörle mücadelede verdikleri mücadelenin anlamı etkisizleştirilmek istenmiştir.

-Kandilin temizlenmesi-

Başbuğun, terörle mücadelede etkin olmak için Kandilin temizlenmesi gerektiğine ilişkin bir kanaati bulunduğunu anlatan Vural, Başbuğun, katıldığı bir televizyon programında da bu kanaatini dile getirdiğini söyledi. Vural, Yapılan bu tutuklamanın değerlendirilmesinde, şüphesiz bu farklı düşüncenin etkili olduğuna ilişkin bir sonuç çıkarılması elbette düşünülebilir. Kandile gitmemiz çok zor. Temizleyemeyiz diyen 27 Nisan bildirisinin mimarı eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıttan sonra, Kandili temizlememiz gerekir diyen İlker Başbuğ arasındaki farkın bu yönüyle de değerlendirilmesi gerekir diye konuştu.

Vural, tablet bilgisayarından, Büyükanıt ve Başbuğun farklı zamanlarda katıldıkları televizyon programlarında konuyla ilgili yaptıkları konuşmaları gösterdi.
Başbuğun terörle mücadele ve Irakın kuzeyindeki gelişmelere ilişkin geçmişte yaptığı bazı değerlendirmeleri anımsatan Vural, Türkiyenin milli menfaatlerine yönelik bir takım değerlendirmeler yapanların bu süreçler içinde suçlu duruma düşürülmesinin ilginç olduğunu söyledi.

İlker Başbuğun tutuklanmasının ardından bazı Bakanların üzüntülüyüz ifadesi kullandıklarını belirten Vural, bunun timsah gözyaşları olduğunu iddia etti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınçın, bir konuşmasında KCK ve MHP bizim düşüncelerimize karşı çıkıyor. Biz doğru yoldayız… şeklinde bir ifade kullandığını öne süren Vural, Bülent Arınça, İmralıdaki Öcalan ile yüzde 90 ve 95 mutabakata vardığınız görüş ve düşünceler neyi ifade etmektedir sorusunun sorulması gerekiyor. Bu süreçte Zana, Öcalan ve BDPnin istek ve arzuları doğrultusunda Anayasada konulması gereken hususlarda birlikteliğinizin anlamı nedir? Raydan çıkmış bir Bülent Arınç, Türk milletini ve devletini rayından çıkarma gayretinde dedi.