Yeni Anayasa milletin değerleri ve ihtiyaçları üzerine bina edilmeli


MHP Grup Başkanvekili Vural yeni Anayasa hakkında konuştu. Vural ”Anayasa eğer bir millet egemenliğini ifade edecekse hukukun üstünlüğüne dayanan bir sistemde, bu milletin temel ihtiyaçlarının anayasada esas alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ”Anayasa eğer bir millet egemenliğini ifade edecekse hukukun üstünlüğüne dayanan bir sistemde, bu milletin temel ihtiyaçlarının anayasada esas alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Vural, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde, Politika ve Tasarım Kulübü tarafından düzenlenen, ”Yeni Anayasa Sürecinde Türkiye” konulu konferansta, MHP’nin 2007 yılında yeni bir anayasa hazırlanması için komisyon kurulması yönünde teklifte bulunduğunu söyledi.

BU MİLLETİN TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILANMALI

Vural, o tarihten bir yıl sonra iktidarın siyasi partilere komisyon kurulması çağrısında bulunduğunu ve buna yanıt veren tek partinin MHP olduğunu ifade etti.

Yeni dönemde anayasada ne yapılması ve ne yapılmaması gerektiğini açık yüreklilikle söyleyen bir parti olduklarını dile getiren Vural, ”Anayasa eğer bir millet egemenliğini ifade edecekse hukukun üstünlüğüne dayanan bir sistemde, bu milletin temel ihtiyaçlarının anayasada esas alınması gerektiğini düşünüyorum. Milletin değer yaklaşımı, ihtiyaçları üzerinde yükselmeyen bir anayasa bu milletin ihtiyaçlarına yanıt vermez” diye konuştu.

Anayasanın dayanması gereken hususun milletin iradesi olduğunu vurgulayan Vural, şunları söyledi:

”Milletin egemenliği bölünemez. Milletin varlığı tartışılamaz. Bu topraklar üzerinde yeni bir millet ya da yeni bir devlet oluşturma yapısının temel taşlarını koyamaz. Biz tarih boyunca var olmuş bir milletsek bu milletin sahip olduğu değerler ekseninde sorunları çözebilecek bir anayasa yapmamız gerekiyor. Bu temelleri yok sayan soysuz, ilkesiz, birilerinin gelip bize dışarıdan ithal etmek istediği ‘Siz şöyle bir millet olun’ diyerek ortaya koyduğu girişimlerin hepsi üzerimizde oynanan bir oyundur.”

Gücün, her alanda müdahalede bulunduğu bir ortamda bireylerin özgürlüğünden bahsedilemeyeceğini dile getiren Vural, şunları kaydetti:

”Çünkü biz diyoruz ki, ‘hak haklının olmalı, güçlünün olmamalı.’ Yasama yürütme ve yargı güçlerinin giderek tek bir güç haline dönüşmesi bizim özgürlüklerimizi tehdit eder hale geliyor. Eğer yasama, yürütme karşısında bağımsız değilse bu sistemi demokratik olarak adlandırabilir miyiz? Parlamenter sistemde yasama, yürütme ve yargının sağlıklı işlemesini temin etmemiz lazım.”