Zam balyozunu milletin tepesine indirip vatandaşın istikbaliyle oynayanlar hala istikrardan bahsediyor!


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın eleştiri oklarının hedefinde AKP ve CHP vardı. Balyoz Davası’ndaki kararları değerlendiren Vural, şunları söyledi:

 “Aslında toplumun vicdanının bu süreçle ilgili olarak rahatlamış olmadığını ortaya koyuyor. Bu süreçlere siyasi müdahalelerin aslında adil yargılama sürecini nasıl etkilediği de ortaya çıkmıştır. Toptancı bir yargı anlayışı uygulanmış ve bu yönüyle bakıldığı zaman bu süreçler içerisinde sorumluluklar ayırt edilememiştir. Neden bir ayıklama yapılamamıştır? Yürütmenin baskısı altında bu sürecin götürmüş olması siyasileşmesi bu verilen kararı vicdanlara sığdırmamıştır. Yargının siyasi baskı altına alınması, yürütmenin bu süreçleri domine etmesinin maalesef yargı üzerinde bir baskı oluşturması neticesinde gerçekten toptancı bir yaklaşım herkese bir ceza noktasına götürmüştür. Herkes Yargıtay’ı beklemektedir.”

“Şu anda maalesef bir sis bombası var” diyen Vural, “O bakımdan adil yargılama sürecinin işlememiş olması netice itibarıyla Türkiye’de adil yargılamayı etkileyen birtakım güçlü odakların olduğunu ortaya koyuyor ki bu güç odakların başında maalesef bu yargı süreçlerini siyasileştirenler olmuştur” diye konuştu.

Savunma hakkının yok edildiğini savunan Vural, “Sahte delil üretmeleri, bunlar neden acaba kimler yok etmiştir?” diye sordu.

CHP’yi sert sözlerle eleştiren Vural, “CHP’nin gündeme getirdiği Oslo süreciyle Balyoz süreci bir bakıma Oslo sürecini meşrulaştırmak için bir araç olarak kullanılmıştır. Buna da ana muhalefet partisi ön ayak olmuştur” dedi.

Yapılan son zamları hatırlatan Vural, “Hükümette zamları bir araç olarak kullanmıştır. Balyoz ile ilgili kararın verilmesi sırasında millete de balyozu indirdiler. Zam balyozunu indirdiler. Bu zamlar neyin neticesidir? Niye bundan bahsetmiyor Sayın Başbakan? Cepte para kalmadı. Milleti bitirdiler, balyozu da vurdular milletin başına. Balyoz tartışmalarıyla da bu tartışmaların önünü kapattılar. Başbakan bu zamlardan hiç bahsetmiyor” dedi.

-“ZAM ÜSTÜNE BALYOZ SERDİLER”-

“Fırsat buldukça milletin sırtına biniyorlar, vuruyorlar da vuruyorlar” ifadesini kullanan Vural, şöyle devam etti:

“Hükümet milleti ezmek için bunları fırsat olarak kullanıyor. Birtakım siyasi tartışmalarla milletin gündeminin oluşmasını engelliyor. Şöyle bir deyiş vardır, kazı uyandırmadan yolma sanatıdır diye. Bunlar da milleti uyandırmadan zam yapma sanatını öğrenmişler. Zam üstüne balyoz serdiler. Bugün geldiğimiz noktada 19 milyon kişi borç ve faiz yükü altında eziliyor. 43 milyon kişi evine et, tavuk haftada bir götüremez hale gelmiş.”

Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın sözlerine işaret eden Vural, “Ne biçim istikrardır ki ne istiklalimiz kaldı ne istikbalimiz kaldı” diye konuştu.