Hakkında

OKTAY VURAL

İZMİR ESKİ MİLLET VEKİLİ

Hakkında

Dr. Oktay Vural, 1956 yılında Diyarbakır’da doğdu.

İlk ve orta eğitimini Diyarbakır’da tamamladı. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Çalışma hayatına 1980 yılında Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda başlayan Oktay Vural, Haziran 1981′de Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim elemanı oldu. Yüksek Lisansını ise aynı Üniversitede Maliye Dalında 1983 yılında tamamladı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Oktay Vural 23 Kasım 1988 tarihinde Tuba Vural ile evlendi. Oğuz ve Yavuz adında 2 oğlu vardır. Eşi Prof. Dr. Tuba Vural’ı Gazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi dekanı iken 15 Kasım 2014 tarihinde kaybetti.


Geçmiş

1984 - 1985

1984 - 1985 Döneminde Birleşmiş Milletler Bursuyla ABD Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’da araştırmalarda bulundu.

1987

1987 Yılında iktisat doktorasını Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

1988

Askerlik hizmetini 1988 yılında Denizli’de tamamladıktan sonra 4 Mayıs 1988 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümüne Yardımcı Doçent olarak atanarak öğretim üyeliği yaptı.

1988 - 1991

1988 tarihinde Başbakanlık Müşavirliği, 1989 yılında BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.) Genel Müdür Yardımcılığına, bilahare Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığına atandı.

1992 - 1993

14 Şubat 1992′de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliğine atandı. 1992–1993 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

1995

1995 Yılında Milletvekili seçimlerinde Alparslan Türkeş’in isteğiyle Ankara 2. Bölge 1. sıra Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili adayı oldu.

1997 - 1998

15 Ağustos 1997 tarihinde Türkiye Gübre Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü; 6 Temmuz 1998 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

1999

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili seçildi.

2000 - 2002

21. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi ve Doğu-Batı Ekonomileri İşbirliği Komitesi Başkanlığı ile TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2001 - 2002

57. Hükümette 1 Ağustos 2001 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı görevine atandı. Bir yıl sürdürdüğü Bakanlık görevinden, 3 Kasım 2002 seçim kararı münasebetiyle 5 Ağustos 2002’de ayrıldı.

2007 - 2015

23. ve 24. dönem TBMM MHP Grup Başkanvekili olarak görev yaptı.

2011 - 2015

24. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu.

2016

Görevinden 22 Haziran 2016 tarihinde istifa etti.