Türkiye’yi kim yönetiyor, AKP hükümeti mi PKK PYD terör örgütü mü?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Ceylanpınar’da bombalar ve kurşunlarla insanların öldürüldüğünü belirterek, “Başbakan, öldürenleri Türkiye’de ağırlıyor” diye savundu.

Suriye sınırında terör örgütü PKK’nın ve PYD’nin paçavralarının sallandığını, PYD Başkanı Salih Müslim’in terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile görüştüğü iddialarının ortada dolaştığını ifade ederek, “Başbakan ise iftar sofrasında milleti Gezi Parkı ile faiz lobisiyle, Central Park tartışmalarıyla büyüyen Türkiye masalıyla oyalıyor. Daha önce Andersen’den masallar vardı, şimdi Erdoğan’dan masallar” diye konuştu.

Güneydoğu’da paralel devlet yapılanması derinleştirilirken, Türkiye’nin politikalarının Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve PYD ile müzakere edildiğini savunan Vural, şunları söyledi:

“Bütün bu gelişmeler karşısında Erdoğan’ın iftar yemekleri, ‘İsa’nın Son Yemeği’ tablosuna benziyor. Erdoğan adeta, dışarıda Romalı askerlere İsa’yı ihbar eden, sonra da girip içeride İsa’yı kucaklayan Yuda. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin ortağı PKK olmuş, Başbakan iftar sofralarında birlik ve beraberlikten bahsediyor.

Ceylanpınar’da bombalarla, kurşunlarla benim insanlarım öldürülüyor, Başbakan, öldürenleri Türkiye’de ağırlıyor. Ceylanpınar’daki insanları öldüren kurşunlar PKK ve PYD’nin hakim olduğu yerlerden gelmedi mi? Benim insanlarım öldürülüyorlar, ama Barzani yetmez Müslim’e de kırmızı halı döşüyorlar.”

PYD lideri Salih Müslim’i Türkiye’ye MİT’in değil, Dışişleri Bakanlığı’nın çağırdığının ortaya çıktığını belirten Vural, “Başbakan ‘MİT çağırdı, uyardık’ diyor. Kim inanır size? Bu devletin onur ve şerefini böyle ayaklar altına alamazsınız. Aslında pazarlık yapıldığı gayet açık ve net” dedi.

Vural, AK Parti’nin, İsrail’in arzusu doğrultusunda 4 parçalı Kürdistan oluşumuna hız verdiğini iddia ederek, “Bu adamı kim çağırdı? Bu millete bunun cevabını verin. ‘Dışişleri yetkilileriyle konuştuk’ diyor. Davutoğlu’nu ve Erdoğan’ı yalanlıyor. Bugün sıfır sorun denilen politikanın geldiği nokta, Ortadoğu’da terör örgütleriyle masalar kuran, her geçen gün itibarı zedelenen Türkiye… ‘Defacto durumu kabul etmeyiz’den anladığı, terör örgütleriyle oturup milletin egemenliği üzerine pazarlık etmek” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Uludere olayına ilişkin açıklamalarına da değinen Vural, Erdoğan’ın emri başkalarının verdiğini belirterek, sorumluluğu üzerinden attığını savundu. Oktay Vural, TBMM’nin hükümete sınır ötesi operasyon yapma yetkisi verdiğini anımsatarak, “Neden korkuyorsun? ‘Terör örgütü giriyor’ diye istihbarat varsa, elinde deliller varsa, buna karşı mücadele talimatı vermişsen, sorumluluğu paylaş” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Vural, bir gazetecinin, “Daraltılmış bölge sisteminde MHP’nin büyük oy kaybedeceği sonucuna varılmış” demesi üzerine, “Daraltılmış bölge, sandıktan çıkamayacak AKP-PKK koalisyonunun sandıktan çıkmasını temin etmeye yönelik tezgah. Bunun amacı ve hedefi, daha az oyla daha fazla milletvekili çıkartmak. Bir dahaki seçimlerde iktidar olmayacak AKP’ye suni teneffüs yoluyla iktidar yolunu açmak amacıdır” diye konuştu.

“Sırdaş polis” uygulamasına ilişkin görüşü sorulan Vural, Türkiye’de korku devleti kurulmak istendiğini söyledi. Türkiye’de insanların birbirinden şüphe ettiği devlet yapısı oluşturulmak istendiğini dile getiren Vural, “Milletin böyle bir ortamda kendisini hür hissetmesi mümkün değil” dedi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşılan madde sayısının arttığının hatırlatılması üzerine de Vural, Türk milletinin kimliğini, dilini, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğnü koruyacak, güçlerin tekelleşmesine engel olacak anayasayı yapma konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Vural, AK Parti’nin Başkanlık sistemiyle ilgili rezervleri aşması halinde, uzlaşılan maddelerle geniş mutabakatta anayasa yapma umudunu koruduklarını söyledi.