ABD’nin Suriye Krizi ile İlgili Savaş Oyunu


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Suriye krizi ile ilgili ABD’deki düşünce kuruluşları tarafından hazırlanan savaş senaryosuna ilişkin, “Maalesef Türkiye küresel güç merkezlerinde hazırlanan bir takım senaryoların uygulayıcısı konumuna”…

Mhp Grup Başkanvekili Oktay Vural, Suriye krizi ile ilgili ABD’deki düşünce kuruluşları tarafından hazırlanan savaş senaryosuna ilişkin, “Maalesef Türkiye küresel güç merkezlerinde hazırlanan bir takım senaryoların uygulayıcısı konumuna getirilmek istenmektedir. Türkiye’yi yönetenl

erin Türkiye’nin milli menfaatlerini düşünmesi, Türkiye’nin milli merkezlerinde oluşturulmuş politikaları tatbik etmesi lazım” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin en önemli üç düşünce kuruluşunun 27 Haziran 2012 tarihinde bir araya gelerek Suriye kriziyle ilgili savaş oyunu oynadığı ve bu oyunda Türkiye’deki bombalama olaylarının da yer aldığı yönündeki haberleri değerlendirdi. Söz konusu kriz simülasyonuyla ilgili raporu gösteren Vural, şunları kaydetti:

“Maalesef Türkiye küresel güç merkezlerinde hazırlanan bir takım senaryoların uygulayıcısı konumuna getirilmek istenmektedir. Büyük Ortadoğu Projesi ekseninde yabancı merkezlerde oluşturulmuş projelerle, Ortadoğu’ya ve Türkiye’ye bakmak yabancı menfaatlerini kollamak demektir. Türkiye’yi yönetenlerin Türkiye’nin milli menfaatlerini düşünmesi, Türkiye’nin milli merkezlerinde oluşturulmuş politikaları tatbik etmesi lazım. Bu da ortaya koyuyor ki; maalesef Türkiye yabancı merkezlerde hazırlanan bir takım senaryolar ekseninde yönlendiriliyor. ABD’nin menfaatlerini maksimize eden senaryolar ekseninde değerlendirmeler yapıldığı gayet açık.”

Bu senaryolarda, Libya’daki gibi insani bir kriz gerekçe gösterilerek müdahale olamayacağı ve bir müdahale olabilmesi için terör ve sınır ötesi ihlaller gibi hususların gerekçe olabileceğinin belirtildiğini aktaran Vural, 1957’de de benzer bir senaryonun İngiltere ve ABD tarafından hazırlandığını söyledi. Bu senaryonun Suriye’nin işgal edilmesine yönelik onaylanmış bir plan olduğunu belirten Vural, “Burada ‘sabotaj, terör’ gibi komşu ülkelerde oluşan bir takım olaylar Suriye rejimiyle ilişkilendirilmesi temin edilmelidir. Bu olaylarla Türkiye’nin Suriye’ye müdahale zemini hazırlanmalıdır’ deniliyor” dedi.

“BU SENARYOLAR İÇERİSİNDE TÜRKİYE HEDEF ÜLKE HALİNE GELMİŞTİR”

Bu planda, ‘Türkiye ya da komşu ülkeler içerisindeki bir takım sabotajların, terör faaliyetlerinin Suriye rejimi tarafından desteklendiğine ilişkin bir kanaat oluşturulmalı. Özellikle Türkiye’nin sınır ihlalleri gerçekleştirilerek Suriye’ye bir müdahalenin önü açılması gerekir’ yazdığını aktaran Vural, şöyle devam etti:

“1957 yılında Türkiye’nin müdahalesini zeminin oluşturabilecek bir takım örtülü operasyonların gerekçe olarak gösterilmesini sağlayacak plan yapılmış. Bugün geldiğimiz noktada, o gün hazırlanan planların bugün de bir takım merkezler tarafından bir müdahale gerekçesi olarak kullanılabileceği, özellikle terör örgütünün uluslar arası amaçlar için taşeron olarak kullanılabileceği ortaya çıkıyor. Hangi senaryoyu alırsanız alın bu senaryo içerisinde özellikle Türkiye’nin Suriye’de oluşabilecek bir iç savaşın Türkiye’ye sıçraması ihtimalinin büyük olduğunu ve bu sıçramanın aynı zamanda Irak’ta 2006 yılındaki teröre dönüş sağlayabileceğini ortaya koymaktadır ki bu senaryolar içerisinde Türkiye hedef ülke haline gelmiştir. Terörün bir takım uluslararası amaçlar için bir araç olarak kullanıldığı gibi, bu coğrafyayı yeniden dizayn etmek isteyenler için de bir araç olarak kullanıldığı açıktır.”

Vural, bu bombalamalar ve terör faaliyetlerinde uluslararası bir takım destekler olup olmadığı ya da Pkk’ın bu ortamı kullanıp kullanmadığı konusunda devletin değerlendirme yapması gerektiğini de söyledi. Vural, “Bugün ne yazıktır ki Pkk, Barzani’nin meşruiyetinin aracı, Suriye’ye müdahalenin aracı ve Türkiye’nin dönüştürülmesinin bir aracı olarak kullanılabilmektedir. Suriye’deki bu gelişmelerin Türkiye’yi etkilediği ve hedef ülke haline dönüştürdüğü açık seçik ortadadır” dedi.

Savaş oyunlarının dış merkezlerde hazırlandığını ve şimdi bu oyunda oynayacak aktörlerin belirlendiğini belirten Vural, “Türkiye, Suriye konusunda bir taşeron gibi kullanılmamalıdır. Türkiye kendi milli menfaatlerini odağa almalıdır” diye konuştu.

Türkiye’nin üzerinde oyunlar oynana bir ülke haline dönüştürüldüğünü belirten Vural, Mhp olarak bu gidişattan çok endişeli olduklarını söyledi.

BDP’Lİ VEKİLLERE FEZLEKE

Vural, BDP’li vekillerin teröristlerle kucaklaşması görüntülerinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekelerle ilgili bir soruyu da yanıtladı. Hukuk sisteminde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne ilişkin girişimlerin dokunulmazlık kapsamında olmadığını belirten Vural, “Bu çerçevede, savcıların gerekli girişimleri yapması gerekiyor. Hukuku ancak hukuka uyarsak üstün kılabiliriz. Hukuk düzenine yönelik bu adımların atılması gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

Terör örgütü ile milletvekili sıfatının kesinlikle bir biriyle uyuşmadığını vurgulayan Vural, şöyle devam etti:

“Türkiye bir hukuk devletiyle, hukuk çalıştırılmalıdır. Bir taraftan ‘hukuk devleti’ diyeceğiz; bir taraftan hukuk orada duracak, kimse uygulamayacak. Burası yol geçen hanı değil. Bu hukuka uymak uymayanlar hakkında da gereğini yapmak devletin meşru görevidir. Bu meşru görevi yerine getirmesi gerektiği gayet açık ve nettir” diye konuştu.