AKP ‘nin ekonomi formülü: zam+zam+zam= dert+dert+dert


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, elektrik, su, doğalgaz ve benzin fiyatlarına yapılan zamların siyasal tartışmaların arkasına gizlenerek yapıldığını savunarak, “4+4+4 tartışması dönüştü zam artı zam artı zamma” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile elektrik, su ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamma ilişkin açıklamalarda bulundu. Oktay Vural, dün yapılan YGS öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘üniversite sınavı kaldırılacak’ diye açıklama yaptığını, ancak MHP’nin buna ilişkin önergesinin kabul edilmediğini söyledi.

İzmir’de doğuştan diyabet hastası olan 19 yaşındaki Rüya Çıralı’nın sınava alınmadığını hatırlatan Vural, “Kopyayı önleyeceklermiş.Ya kopyanın faillerini buldunuz mu siz? Çaldılar soruları, kopya çektiler? Kim yaptı buldunuz mu ey hükümet? Şimdi inşallah yandaşa gitmemiştir bu sorular” diye konuştu.

Dün İzmir’de olduğunu ve İzmirlilerin Başbakan Erdoğan’a yapılan son zamlar nedeniyle saygılarını arz ettiklerini belirten Vural, İzmirlilerin ‘zam üstüne zam, ne diyon bu hususta ustam’ dediklerini söyledi.

Hükümetin zam için güzel bir formül bulduğunu ve bunun da ‘zam üstüne çul serme formülü’ olduğunu belirten Vural, “Her siyasal tartışmanın arkasından bir bakıyorsunuz doğalgaz, elektrik, benzin zammı. 4+4+4 tartışması dönüştü zam artı zam artı zamma” dedi.

“DERT ARTI DERT ARTI DERT EKONOMİSİ”

Zamlar için daha iyi bir vakit bulunamayacağını söyleyen Vural, “Dert artı dert artı dert ekonomisi devam ediyor” dedi.

Dam üstüne çul serer türküsünün ‘zam üstüne çul serer’ şekline dönüştürülmüş halini el bilgisayarı ile basın mensuplarına dinleten Vural, “Zam yapıyorlar, adına ‘güncelleme’ diyorlar. Yani her şeyin üstünü örtmek için güzel kamuflaj malzemesi koyuyorlar. Enerji Bakanı benzin zammını Ortadoğu’daki olaylara bağlıyor. Hani siz liderlik yapıyordunuz. BOP’un eş başkanı bu ülkelerinkarışmasında en büyük paya sahip olduğuna göre zamlarda da en büyük pay kendisine aittir” şeklinde konuştu

Yapılan zamlardan en büyük faydayı şeyhler, sultanlar, kralların gördüğünü belirten Vural, “Ödeyen kim, Ahmetler, Mehmetler, Fatmalar. Güçlü bir iktidar, güçlü bir ekonomi var dediler. Suçlamaya gelince ‘dış mihraklar” diye konuştu.

YGS’YE ‘ZAMLI SORU’ ÖNERİSİ

Dün yapılan YGS’de elektrik, su, doğalgaz ve benzine yapılan zamlarla ilgili de sorular sorulabileceğini belirten Vural, şunları kaydetti: “Zamlarla ilgili ‘Asgari ücrete yüzde 3.8 zam yapılan, emekliye yüzde 4 zam yapılan bir ülkede yüzde 10 elektrik, yüzde 18 doğalgaz zammı yapan hükümet vatandaşa hangi diziyi izlemesini tavsiye eder? A) Suskunlar, B) Yalan Dünya, C) Beni Affet’ güzel bir soru olabilirdi. Sınavda, ‘Aşağıdakilerden hangisine zam gelmiştir? A) Benzin, B) Doğalgaz, C) Elektrik D) Hepsi’ Bunu da sorsalar iyi olurdu.” Vural, benzin zamlarının milli piyango çekilişi gibi her ayın 9, 19 ve 29’unda yapıldığını belirterek, “Talih kuşu çekiliyor, bir iki kişiye çıkıyor. Ama burada vatandaşların hepsini talih kuşu vuruyor” dedi.

Türkiye’de vatandaşın gündeminin ekonomi olduğunu ve vatandaşın zamlar altında ‘erim erim eridiğini’ ifade eden Vural, “Bu ekonomi politikası duvara toslamıştır” dedi.

Dolaylı vergilerle vatandaşın ezildiğini söyleyen Vural, “Eskiden ‘vergileriniz size yol, su, elektrik olarak dönecektir’deniyordu. Ama şimdi AKP’ye verdiğiniz her oy size zam artı zam artı zam olarak dönecektir” dedi.

“CHP KARNINDAN KONUŞMASIN”

CHP’nin 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili kabul edilen kanun teklifini Anayasa Mahkemesi’ne götürebileceğine yönelik açıklamasının hatırlatılması üzerine Vural, CHP’nin hangi noktaların Anayasa’ya aykırı olduğunu söylemesi gerektiğini söyledi.

Vural, “Neye itiraz ettiğini açıkça söylesin, karnından konuşmasın, açık ve net olsun” diye konuştu

CHP’nin tablet bilgisayar ihalelerinin Kamu İhale Kanunu kapsamından çıkartılması ile ilgili itirazı olduğunun hatırlatılması üzerine ise Vural, daha önce de birçok konunun Kamu İhale Kanunu’ndan kaçırıldığını söyledi.

Vural, “Kamu İhale Kanunu’ndan kaçırmak, Anayasa’dan önce ahlaka ve etik değerlere aykırıdır. CHP’nin hangi maddeye aykırı olduğu konusunda daha açık net mesaj vermesi faydalı olur” dedi.