Kamçıyı yiye yiye yiğit mi kaldı memlekette?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısınıda Başbakan Erdoğan’ın yakın geçmişteki olayları tam hatırlamamak, olmamış durumları varmış gibi anlatmak anlamına gelen ‘korsakof sendromu’ yaşadığını savundu.

Erdoğan’ın bir hafta önce Genel Kurul’da yaşananları hatırlamadığını ve gerçekleri söylemek yerine kendi kafasında oluşturduğu olayları olmuş gibi anlattığını söyleyen Vural, 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili Kur’an öğretimi ve imam hatiplerin orta kısmının açılmasına yönelik ilk önergeyi MHP’nin verdiğini söyledi. MHP’nin önerisinin AK Parti tarafından reddedildiğini ve tabanlarından korktukları için MHP’nin önergesinin bir kopyasını vermek zorunda kaldıklarını belirten Vural, ancak Başbakan Erdoğan’ın bunu hatırlamadığını kaydetti.  Başbakan Erdoğan’ın, “MHP’nin eğitimin kademeli olmasına karşı çıktığını” söylediğini öne süren Vural, “Pes doğrusu. Haddini aşarak, bize dil uzatıyor. Bizim öncülüğümüzle gerçekleşen konu üzerinden siyaset yapıyor. Hayret yani. Bizim hakkımızdaki değerlendirmeleri Korsakof Sendromu’nun belirtisi. Bu madde de MHP’nin mührü var. Anlaşılıyor ki Sayın Başbakan’ın içine sinmemiş bir türlü” dedi.

        “AKP grup toplantıları tuluat gösterisi gibi vur patlasın çal oynasın”  
AK Parti grup toplantısının tuluat gösterisi gibi olduğunu ve kahkahaların havada uçuştuğunu belirten Vural, ” Kahkahalar havada uçuşuyor, millet zamdan çıldırıyor. Sanki güllük gülistanlık bir ülke var. Müflis tüccar misali ha bire eski defterleri açıyor, 90’lı yıllara dönüyor. Millet kan ağlıyor. Benzine, doğalgaza, elektriğe zam yağmış. Başbakan ekonomik büyümeden, döviz rezervine dönmüş. 2001 yılına dönmüş. Müsrif tüccar eski defterleri karıştırırmış. Temel sürekli sola dönüyormuş, ‘ya sinyalim takıldı da ondan’ demiş. Sinyali takılmış Temel gibi kendi dönemindeki yanlışları örtmek için 1970’lerden 90’ara kadar gitmekten çekinmiyor” dedi.

   Başbakan Erdoğan’ın, muhalefetin borçlar konusunda yalan söylediğini belirterek, ‘Borç yiğidin kamçısıdır’ dediğini hatırlatan Vural, kürsüdeki ucuna ampul takılmış kamçıyı göstererek, şunları söyledi:

    “Kamçı işte burada. Bu AKP’nin kamçısı. Elimizi vicdanımıza koyalım. Tüketici kredi borcu 13 kat artmış, batık kredi 25 kat artmış 2002’ye göre. Borcunu ödeyemeyenler 17 kat artmış. İcra dosyası 20.5 dosyaya ulaşmış. Sıcak para 15 kat artmış. Cari işlemler açığı 123 kat artmış. Cari işlemler açığının GSYİH’ya oranı 12.5 kat artmış. Sayın Başbakana göre Türkiye’nin durumu iyi. Dış ticaret açığı 105 milyar dolara ulaşmış. Karşılıksız çek yüzde 157 artmış. Protestolu senet 3 kat artmış. Bankalara borç 34 kat artmış. Aile borcu 10 kat artmış. Memurun yüzde 91’i borçlu. Başbakan diyor ki; ‘borç yiğidin kamçısıdır. Bu kamçıyı yiye yiye yiğit bırakmadın ki memlekette. Yiğit kalmadı ya. Taşı sıkıp suyunu çıkaracak nice yiğitler var, ama bu borçtan dolayı yiğit bırakmadın memlekette.

Bankalar hamuduyla götürürken milleti borcundan dolayı erittin, bitindin. Milleti ‘Borç yiğidin kamcısı’ diye borçlandırdı, çekini ödeyemedi, hapse girdi. Bu yiğitler keyfinden mi ödemedi borcunu? 200’ü aşkın insan borcunu ödeyemediği için intihar etti, kendini yaktı. İcra kapısına geldi, evindeki buzdolabı çamaşır makineleri icralık oldu. Bunları Başbakan görmüyor mu? Kafasını kuma gömmüş, Lale Devrini anlatıyor.”

‘Borç yiğidi kamçısıdır’ sözünün Yahudi kökenli bir söz olduğunu belirten Vural, “Oysa bizde ne var? ‘Bana kul hakkıyla gelmeyin’. Hazreti Ali “dünyada en sıkıntılı şey borçlu olmaktır” diyor. Bizim dedelerimiz, babalarımız borçlu ölmeyeyim diye çırpınırdı. Şimdi insanlar borcundan dolayı intihar ediyorlar. Örnek vereceksen bu milletin değerlerinden örnek ver” diye konuştu.

  Vural, Başbakan Erdoğan’ın halkı borçlandırarak, sonrasında da ‘istikrar bozulursa ekonomi bozulur’ diye tehdit ederek kendisine mahkum ettiğini ileri sürdü. Başbakan Erdoğan’ın IMF’ye borcun azaldığını söylediğini belirten Vural, “IMF’ye borç azaldı da, milletin borcu arttı. 200 milyar dolar olan borç, 600 milyar dolara geldi. Bu politikanın gidişatı iyi değildir. Milletimiz borç sıkıntısı içerisinedir. Maalesef Başbakan ‘borç yiğidin kamçısıdır’ demek suretiyle bu milleti kamçılamaktan,  borçlandırmaktan zevk alan bir Başbakan görüntüsü çizmektedir” dedi.

    Toplantının sonunda basın mensuplarının kürsüdeki kamçıyı eline almasını istemeleri üzerine ise Vural, “Benim elime ampul yakışmaz. Ama bize ampule oy verenler yakışır” dedi.
Eline kamçıyı almayan Vural, “Çarpar ne olur ne olmaz, milleti çarptı. Biz milleti kamçılayan bir siyaset anlayışını elimize alamayız. Başbakan alsın onu eline” şeklinde konuştu