Başbakan dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olacak


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural TBMM’de yaptığı basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın ”Partili cumhurbaşkanı” sözlerine ilişkin, ”Başbakan Özal’dan bahsetti; ‘Özal çıktı ama parti konusunda etkili olmadı’ dedi. Ne yardan ne serden vazgeçiyor. Madem vazgeçmiyorsun Başbakan kal. Yok öyle 5 kuruşa simit. Neredeyse Anayasa değişikliği yapıp o kadar kazandım, kefene de cep koyalım yanımda götüreyim diye teklifte bulunacak. Cumhurbaşkanı partiyi de yönetsin. Niye? ‘Partim eriyecek.’ 2012 model Führer olursam ancak bir arada tutabilirim. Dünya ve Türkiye’nin kendi etrafında döndüğünü sanıyor. Sayın Başbakan kefenin de cebi yok. Cumhurbaşkanlığı gibi bu milletin başkanı olma şerefi yetmiyor mu sana? Zaten dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olacaksın da… Bu millet sana onu da vermeyecek inşallah. Nedir bu ihtiras?” diye konuştu.

Erdoğan’ın, ”Özel yetkili mahkemeler” konusundaki açıklamalarının sorulması üzerine Vural, ”Beni götürün diyor. Yüreğin yetiyorsa dokunulmazlığını kaldır. Başbakan oldum diye hukuka aykırı iş ve eylem talimatı verebilir mi? Tehdit ediyor. Başbakan karda yürümüş, izleri belli etti, bu izlerin ortaya çıkabilme endişesi taşıyor. Endişesi hukuk devleti değil, Başbakan kendi derdine düştü. Hukuk dışı talimat verdiklerinin derdine düştü. Burası fetva devleti değil, hukuk devleti kardeşim. Zaten sen fetva verecek ehliyette değilsin” görüşünü savundu.

Vural, ”Bugün karne günü, sizin Hükümete karne notunuz nedir?” sorusuna, ”Edebiyat pekiyi, hal ve gidiş sıfır. Lafı güzaf çok ama icraat sıfır” karşılığını verdi.