Başbakana soruyorum, NATO’nun ne işi var Suriye’de?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, ”Başbakan’ın yine yurtdışından üfürdüğünü” savunarak, Türk milletinin temelini sarsacak, Türk devlet geleneğini yok sayan, Türkiye Cumhuriyeti devletini ABD’nin jandarması gibi bölgede kullanmak isteyen bir zihniyetle konuştuğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye konusundaki sözlerine işaret eden Vural, ”Başbakan, Suriye konusunda savaş çığırtkanlığı yapıyor, gözünü kan bürümüş sanki. Bu coğrafyada Müslümanların birbirini öldürmesini, birbiriyle etnik ya da mezhepsel çatışmasını körükleyen, Türk milletinin tarihi, kültürel, dini yaklaşımını gözardı eden bir halde Suriye politikasında körükle gidiyor savaşa ve kana. Başbakan adeta Suriye’nin işgal edilmesi yönündeki ihaleyi alan bir taşeron gibi görevini ivedilikle yerine getirmek için her türlü yolu kullanmaktadır” diye konuştu.

Suriye politikasının Türkiye’nin milli merkezlerinde ve bilgi kaynaklarına dayalı olarak değil, Washington merkezli bir işgal politikası olarak uygulandığını ileri süren Vural, Türkiye’ye de görev verildiğini söyledi. Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Başbakan’ın Suriye konusunda atmak istediği adım, 1 Mart Tezkeresi ile ilgili bir diyet ödemektir. ABD askerlerinin yanında Türk askerlerinin olmamasından duyduğu mahcubiyeti, bugün Suriye konusunda diyet ödeyerek ödemek istediği açıktır. Başbakan’ın bu tavrı, Türkiye’yi butik devlete dönüştürmüştür. Bu butik devlette sadece ABD ürünleri satılmaktadır. NATO’yu görevi çağırıyor. NATO’nun ne işi var Suriye’de? Türkiye Cumhuriyeti devletine eğer bir tehdit varsa, Türkiye bu tehdidi giderecek güce sahiptir. Sen kimleri, hangi amaçla çağırıyorsun?. Böyle rezalet olmaz”

Türkiye’nin egemen devlet olmaktan çıkıp, ABD mandası halinde hareket eden butik devlet haline dönüştürüldüğünü ileri süren Vural, ‘BOP’un hedefi İslam dünyası ve İslam düşüncesidir. AKP, muhafazakar görünümüyle ”Truva Atı” gibi İslam dünyası ve anlayışını sırtından hançerleyen siyasi rol üsteleniyor. Bu coğrafyaya BOP’çuların saldırısı var. Başbakan da BOP’çuların eşbaşkanıdır” diye konuştu.

Vural, bugün Türkiye’nin Suriye’de akan kandan memnun göründüğünü ve oraya müdahale için her adımın atılmasından yana olduğunu savunarak, ”Asıl kanımıza dokunan da bu teslimiyetçi anlayışa, İslam dünyası üzerinde oynanan oyunların taşeronluğunu kendisini sözde muhafazakar addeden bir zihniyetin yapmasıdır. AKP’ye oy verenlerin ruhu ile AKP’nin bedeni ve kılavuzları farklı istikametlerle hareket etmektedirler” görüşünü ileri sürdü.