PKK Meclisin iradesini yönlendiremeyecek ve teslim alamayacaktır.


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, CHP‘nin toplantı çağrısının ‘şov amaçlı’ olduğunu savunarak, “Maalesef BDP ile istişare yapan CHP, ‘ne düşünüyorsunuz’ diye bizimle bir istişare yapma adımı bile atmamıştır.

aMHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te bir basın toplantısı düzenledi. TBMM‘nin bugün CHP‘nin verdiği imzalarla olağanüstü toplantıya çağrıldığını ancak toplantı yeter sayısına ulaşılamadığını ifade eden Vural, “Bu toplantının çağrılmasının iradesi BDP‘ye, imzası CHP‘ye aittir. Ancak toplantı yeter sayısına ulaşılamamış ve TBMM‘yi Oslo’ya dönüştürmek isteyen müzakereci bir siyasi duruşa karşı MHP‘de bu toplantıya girmeme kararı vermiştir” diye konuştu.

Vural, CHP heyetinin Şemdinli’de yaptığı incelemede, ‘terörle mücadelede oluk oluk kan akıyor’ diyerek terörle mücadelenin hukuki meşruiyetini sorguladığını iddia etti. Vural, “Ondan sonra da ‘TBMM toplanmalı, barış masası kurulmalı’ diyerek, PKK terör örgütünü bir taraf haline dönüştürmek isteyen iradesine karşı MHP ‘hayır’ demiştir. Bu milletin iradesini rehin alamayacaklardır, yönlendiremeyeceklerdir” dedi. TBMM‘nin PKK‘nın taraf olduğu bir müzakere sürecine sokulamayacağını söyleyen Vural, MHP‘nin çizgisinin dümdüz olduğunu ifade etti. Vural, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kürt açılımı adı altında AKP‘nin ileri sürdüğü projeler karşısında ‘görüşmeyeceğiz’ diyen biziz. Ondan sonra sazı eline alıp Kemal Kılıçdaroğlu‘nun Kürt açılımına, ‘Kürt meselesi için siyasal komisyon kuralım’ önerisine karşı çıkan da biziz. Bugün de bu müzakereci anlayışı TBMM‘ye getirme karşısında dimdik ayakta durduk. PKK terör örgütünün 15 Ağustos 1984’te Şemdinli’de başlattığı ve ‘ilk kurşun bayramı’ olarak adlandırdığı bir süreç içerisinde TBMM‘yi, PKK‘nın propagandasına alet etmemek istedik. Verdiğiniz iradenin kime yarayacağını hesaplamanız gerekiyor. MHP olarak TBMM‘yi bir barış masası, bir siyasi çözüm merkezi haline dönüştürmek yerine, bu Meclis’in verdiği yetkilerle Hükümetin terörle mücadele etmesi gerektiğini, siyasi partilerin de kundaktaki bebeklere silah sıkanlara, askerlerimizi öldürenlere, siyasi meşruiyet tanıyacak bir politikadan vazgeçmeleri uyarısını yapıyoruz. Ne AKP ne CHP. Ben dinlemem, herkes haddini bilmeli.”

MHP‘nin politikalarını diğer partilere göre belirlemediğini belirten Vural, politikalarının pusulasının ‘inançları ve değer yargıları’ olduğunu söyledi. Vural, CHP‘nin toplantı çağrısının ‘şov amaçlı’ olduğunu ileri sürerek, “Maalesef BDP ile istişare yapan CHP, ‘ne düşünüyorsunuz’ diye bizimle bir istişare yapma adımı bile atmamıştır. Dolayısıyla bunun amacının taktik olduğu gayet net ve açıktır” diye konuştu.

Vural, MHP‘nin bu iradeye ayak uydurma mecburiyetinin bulunmadığını yineleyerek, CHP‘nin toplantısının terörle mücadele endeksli olmadığını ve müzakere endeksli olduğunu savundu. Vural, “MHP‘nin siyasal tavrı budur. Bugün grup toplantısında Sayın Kılıçdaroğlu, terörle mücadele konusunda ne öneri yaptı? ‘Osla’da değil, Meclis’te görüşelim’ diyor. ‘Kandil’de değil, Meclis’te görüşelim’ diyor. Oslo’yu Kandil’i Meclis’e getirmek isteyen bir zihniyetin Türkiye‘yi nereye götürebileceğini şu yakın geçmişte AKP‘nin uygulamaları ile görmedik mi? Bu anlayış zaten terörü cesaretlendirdi” dedi. Vural şöyle devam etti:

“Biz yüreğimizle, ciğerimizle, değerlerimizle Meclis’teyiz. Bu Meclis’i çalıştırdık biz. Dimdik ayakta durduk, çalıştırmak istemeyen sizdiniz. İktidarın politikalarına yanaşanlar sizlersiniz. Ey Sayın Kılıçdaroğlu, terörle müzakere edilmez.”

Vural, Kılıçdaroğlu‘nun ‘Milli kimliği kaldırıp, anayasal vatandaşlık ekseninde politika oluşturmamız gerek’ sözlerini hatırlatarak bu sözlere eleştiride bulundu. Vural, Kılıçdaroğlu‘nun bir programda söylediği bu sözlere ait görüntüyü tablet bilgisayarı ile basın mensuplarına gösterdi. Vural, ayrıca Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, katıldığı bir programda ‘PKK‘nın bir kaç Mehmedi şehit etti diye’ şeklinde ifade kullandığını ancak katıldığı başka bir programda bunu inkar ettiğini belirterek, yine bilgisayarından iki ayrı görüntüyü basın mensuplarına gösterdi. – Ankara