Sözde Ermeni Soykırımı İddiasını Ulusal Meclisinde kabul eden Fransa’yı caydırmak için bugüne kadar hangi yaptırımı uyguladın?


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Fransa Senatosu’nda kabul edilen soykırım yasasının ardından hükümetin politikasını eleştirdi. 21 Aralık’ta Fransa Ulusal Meclisi’nde karar alındıktan sonra hükümetin bir dizi yaptırım açıkladığını belirten Vural, “Elimizi vicdanımıza koyalım. Yok mu hükümete soru soracak yürekli insanlar. Yok mu soracak birisi, ‘ya bu kadar tedbir aldık’ dediniz de Allah’ınızı severseniz neye yaradı bu tedbirler ey hükümet. Aklını başına al. 21 Aralıktan 24 Ocak’a kadar aldığın tedbirlerin hiçbirisi etki etmemişse o zaman gaz almak için mi bu yaptırımları uyguluyoruz, diye sorulmadı mı? Bu palyatif yaptırımlarla caydıramazsın dediğimiz zaman neden acaba bu hükümete soru sormuyor?” diye konuştu.

Vural, 21 Aralık’taki kabul kararının ardından gazetelerde ‘tokat gibi sekiz uyarı’ şeklinde çıkan haberleri göstererek, şunları söyledi:

 “Öyle bir tokat atmışlar ki, o tokatla senatodan geçmiş. Ne tokadından bahsediyorsunuz ya. Kim kimi kandırıyor ya. Tokada bakın ya. Attığınız tokat buysa, şimdi Fransa diyecek ki, ‘öbür yüzüme de at, senin tokadın buysa’. El insaf ya. Tokat attınız de ey Başbakan, bu nasıl tokat? Demek ki sen tokat atmasını bilmiyorsun, tokatlanıyoruz. Aynı gemideyiz. Biz MHP olarak bunu soruyoruz; ey hükümet niye caydıramadın ya? Hani bu kadar tedbir almıştın. ‘Tokat vurdum, şunu yaptım bunu yaptım.’ Türkiye Cumhuriyeti tokat vuruyorsa adam gibi tokadını vurur da yerinden kalkamaz. Bunları tokat diye sunuyorsunuz.”

MHP’li Vural Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. Fransa Senatosu’nda kabul edilen yasa ile, Fransa’nın kendi eliyle tarihine kara bir leke çaldığını ileri süren Vural bunun ibretlik bir durum olduğunu söyledi. Fransa Ulusal Meclisi’nde söz konusu kanun kabul edildiği 21 Aralık 2011 tarihi ile Fransa Senatosu’nda onaylandığı 24 Ocak 2012 tarihleri arasında “caydırıcı” hiçbir tedbir alınmadığını ileri süren Vural şunları söyledi:

“Alınan tedbirler ne işe yaradı. Bu tedbirlerin hiçbiri etki etmemişse bunları gaz almak için mi aldınız. Bu palyatif yaptırımlarla caydıramazsınız dediğimizde neden bu hükümete sorulmuyor. Gaz almak için mi bu tedbirleri aldınız. Tokat gibi 8 uyarı denildi. Öyle bir tokat atılmış ki o tokat Senato’dan geçmiş. Ne tokadından bahsediyorsunuz. Kim kimi kandırıyor. Gemiler her geldiğinde izin alacakmış. Tokada bakın. Eğer attığınız tokat buysa Fransa dönecek öbür yüzüme de at diyecek. Senin tokadın buysa diyecek. El insaf. Tokat attınız da ey Başbakan bu nasıl tokat. Sen tokat atmayı bilmiyorsun, tokatlanıyoruz.”

“TEDBİRLER FOS ÇIKTI”-

Hükümete 21 Aralık-24 Ocak arasında ne yaptığının sorulması gerektiğini söyleyen Vural, “Hani Türkiye Cumhuriyeti devleti dünya devleti olmuştu? One minute denilince kaçışıyorlardı. Kükreyen aslan ne oldu” diye sordu. Vural, alınan tedbirlerin fos çıktığını, fasa fiso olduğunu söyledi. Ekonomi bakanlarının ekonomik yaptırım uygulanamayacağıyla ilgili sözlerini hükümetin elini zayıflattığını savunan Vural, Güney Akım Projesi’ne takoz konulması gerektiğini söyledi.

Fransa’ya karşı üç etapta yaptırımların uygulanacağı yönündeki açıklamaları hatırlatan Vural, 2. 3. etapların nerede olduğunu sordu, “Salla babam salla” diye tepki gösterdi.

“ARINÇ, FRANSA’DA NİYE SOYKIRIM YOK’ DEMEDİ?”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da Fransa’ya gittiğini ve orada, ‘Erdoğan soykırım yok derse ne yapacaklar?’ yönünde bir açıklama yaptığını belirten Vural, “Sen orada niye ‘soykırım yok’ demiyorsun, diyemiyorsun. Orada bir sürü şeyler anlatıyor, Çık orada de ki; ‘soykırım bir yalandır’. Bunu demiyor, ‘ Erdoğan soykırım yoktur derse ne yapacaksınız?’ diyor. Çık yüreklice söyle. Sergi açılışına gitmiş orada. Avrupa Konseyi’ne AA’nın fotoğraf sergisini açmak için gitmiş. Hani görüşmelerde bulunmak için gitmişti. Fotoğraf sanatçılarıyla mı? Madem eline fırsat geçti, ‘Ermeni soykırımı yoktur’ de. Ama bunları söyleyemiyor” diye konuştu.

“BİZİ 60 SENATÖR MÜ KURTARACAK?”

Vural, basın mensuplarının Fransa’daki yasanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi için 60 Fransız Parlamenterin bulunup bulunmayacağı yönündeki düşüncesinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Bilemiyorum. Bir başkasının alacağı karara değil Türk milletine güveniyorum. 60 senatör mü kurtaracak bizi. Yani her şeyimizi 60 senatöre mi bağladık. Niye caydıramadınız ben bunun hesabını soruyorum. Ben hükümetimden ne yaptığını, neden caydıramadığını sorguluyorum. Benim medetim buradaki iradeden. Bu milletin iradesinden beklentim var.”

Bir MHP’linin Fransa’da ‘soykırım yoktur’ ifadesini kullanıp kullanmayacağının sorulması üzerine ise Vural, “Arınç, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin temsilcisidir. Herhalde AK Parti hükümetinin değil. Hükümetin ‘soykırım yoktur’ diye bir iradesi varsa bunu istemek herhalde siyasal bir tercihte bulunmak değildir. Biz her yerde çekinmeden bunu söyleriz” diye konuştu.