AKP ile CHP arasındaki bu görüşme İkinci PKK Açılımı Projesidir


MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü görüşmesini, ”ikinci PKK açılımı projesi” olarak nitelendirerek, ”İkinci PKK açılımına ‘hayır’ diyoruz. Teröre can suyu vermek için hazırlanan hiçbir projenin içinde yer almayız. CHP, AKP değil, yedi düveli gelse MHP, Türkiye’de Kürt meselesi olmadığını ifade etmeye kararlı” dedi.

Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Erdoğan-Kılıçdaroğlu  görüşmesini değerlendirdi.

         AK Parti, CHP ve BDP ”ruh üçlüsünün” hangi eksende birarada  olabileceğine şahitlik ettiklerini belirten Vural, bölücü terör örgütlerinin  siyasi taleplerinin, milletin oyunu alan AK Parti ve CHP’nin yol haritası olarak  ortaya konulduğunu savundu. Vural, terör örgütünün, Türk siyasetini, demokrasiyi  teslim almasının, partilere oy verenler açısından da üzüntü verici olduğunu  söyledi.
”İmralı’nın yol haritasıyla nereye gideceksiniz?” diye soran Vural,  bugün PKK ve bölücü taleplerin, AK Parti, CHP’yi teslim aldığını iddia etti.
Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

         ”Kırk katır mı kırk satır mı? AKP’nin klavuzlarıyla CHP’nin klavuzları,  milli egemenlik yerine halkların egemenliği; milletin birlik, bütünlüğü yerine  etnik kimliklere ayrılmış bir millet tanımlama arayışıyla bir araya geldiler.         Zirveden çıkan sonuç şudur: Terörün ve bölücülüğün dilini, söylemini,  bölücü terör örgütünün taleplerini gerçekleştirmek için bir araya gelenler,  MHP’yi de bu sürecin içerisine sokma konusunda anlaşmışlardır. Bizleri de bu
girişimlere ortak kılmak istiyorlar. Karnınızdan konuşmayın ey AKP, CHP. MHP  olarak Kürt sorununun, etnik sorun olmadığını, bunun da Kürt kökenli insanlara  hakaret olduğunu ifade ediyoruz.

         Ey AKP, CHP siz ne diyorsunuz? MHP, hiçbir bölücü proje ve terör örgütünü  meşrulaştıran hiçbir zeminin içinde olmayacaktır. MHP, Habur rezaletine,  Oslo’daki görÜşmelere ortak olmadı. Bugün bu anlayışla AKP ve CHP, Oslo’ya ortak  oldu. Ey CHP, PKK’nın açılımıyla milletin vebalini nasıl taşıyacaksın? İki parti,  bölücü talepleri meşrulaştırmak amacıyla oluşturulan zemine, MHP’yi çekmek  istiyorlar. Çünkü bu milletin direncini kırmak istiyorlar. PKK’nın dili, yol
haritasıyla bu millete kefen biçiyorsunuz. Zirveden anlaşılmıştır ki AKP ve CHP;  BDP ve PKK’nın diliyle konuşmakta, PKK’nın istekleri doğrultusunda adım atmak  için işbirliği yapmaktadırlar. Sözde Kürt meselesi adı altında, PKK’nın
taleplerini millete kabul ettirmek istiyorlar.”

            -”Karakolda ötüyor, mahkemede şaşıyor”-

Vural, CHP’nin, Oslo’da yapıldığı gibi PKK’nın talep ve görüşlerini  meşrulaştırmak amacıyla bu sürece girdiğini savunarak, AK Parti, CHP ve BDP’nin,  yabancı senaryoların çektiği lokomotifin vagonuna bindiğini ileri sürdü.
Oktay Vural, dünkü görüşmeyle, terörün dilinin siyaseti şekillendirdiğini  gördüklerini öne sürdü.

         Başbakan Recep Erdoğan’ın kafasının karışık olduğunu iddia eden Vural,  ”Kürt sorunu bir varmış, bir yokmuş. Diyarbakır’da var, burada yok. Karakolda  ötüyor, mahkemede şaşıyor. Zaman ve mekana göre farklı ifadelerde bulunmak  samimiyetsiliktir” dedi.

         ”Çözecekseniz çözün, elinizi tutan mı var” diye seslenen Vural, dünkü  görüşmeyi, ”İkinci PKK açılımı projesi” olarak nitelendirdi. Vural, bunun  ilkini AK Parti’nin sahneye koyduğunu, milletin, MHP’nin direnişiyle karşılaşınca  başarısız olduğunu, şimdi yeni CHP ile yapmak istenildiğini ifade etti. Vural,  bin yıllık kardeşliğe kast edecek ikinci PKK açılımına da ”hayır” dediklerini  ifade etti.

         Vural, Türkiye’nin terörle topyekun mücadele etmediğini, aksine terör  örgütünün cesaretlendirildiğini iddia ederek, bunun vebalinin AK Parti ve CHP’nin
olduğunu söyledi.

         -”Yedi düveli gelse…”-

              Teröre can suyu vermek için hazırlanan hiçbir projenin içinde yer  almayacaklarını bildiren Vural, iktidar ve anamuhalefin, yıkım tiyatrosu  oynadığını, oyunda MHP’ye rol biçmek istediklerini ancak bu oyunda olmadıklarını  belirtti.
Vural, ”Bunlar aynı sudan içiyorlar. Bin yıllık kardeşliğin değil;  ayrılığın türküsünü söyleyenlerle, bölünmeye gidecek projelerle bir araya  gelenlerle MHP’nin paylaşacak bir şeyi yoktur. Bu görüşmelerin tek anlamı, bölücü  terör örgütünün taleplerinin, bir mutabakata dönüştürülmesi istenmesidir. Oslo’da  varılan mutabakatın Meclis çatısı altında yapılmasına izin vermeyeceğiz. CHP, AKP  değil, yedi düveli gelse MHP, Türkiye’de Kürt meselesi olmadığını ifade etmeye  kararlı. Niyet hayır değil, akıbet hayır olsun” diye konuştu.
CHP’nin, ”Kürt sorununu değil, terör konusunu görüşelim derse, yanıtınız  ne olur?” sorusunu Vural,  ”Yanlış teşhis, yanlış tedaviyi getirir. Bu teşhiste  bulunanlarla görüşecek bir şey yok. Ha Ali Veli, ha Veli Ali. Adamın niyeti bu.   Miden ağrıdıysa kırık çıkıkçıya gider misin? Nasıl AKP açılımına hayır diyorsak,  bugün de ikinci CHP, AKP, BDP açılımına hayır diyeceğiz. Başbakan, belki  İmralı’yı da Kılıçdaroğlu ile beraber ziyaret eder, Oslo’daki görüşmelere
katılırlar” diye yanıtladı.